Blog
Frères de la Côte
Boucanier
0 obserwujących 83 notki 6369 odsłon
Boucanier, 12 sierpnia 2017 r.

Henry Kissinger ostrzega przed zniszczeniem ISIL, krętaczy o imperium Iranu

127 1 0 A A A

imageZnany za prezydentury Nixona jako 'latający ambasador' były sekretarz stanu USA pan Henry Kissinger ma światowy prestiż w wyrażaniu opinii i zaleceń w poważnych sprawach dyplomatycznych. Jednak często Kissinger ma pokrętne pomysły z intelektualnego punktu widzenia. Poglądy Kissingera w sprawie Iranu nie zasługują na respekt. Niedawno Kissinger napisał że pokonanie Islamskiego Państwa (ISIL) doprowadzi do wzmocnienia radykalnego imperium Iranu i ich szyickich sojuszników na obszarze Iraku i Syrii jeśli zajmą terytorium obecnie okupowane przez ISIL.


Chaos and order in a changing world
http://bit.ly/2uy8Yg7

"The outside world’s war with Isis can serve as an illustration. Most non-Isis powers—including Shia Iran and the leading Sunni states—agree on the need to destroy it. But which entity is supposed to inherit its territory? A coalition of Sunnis? Or a sphere of influence dominated by Iran? The answer is elusive because Russia and the Nato countries support opposing factions. If the Isis territory is occupied by Iran’s Revolutionary Guards or Shia forces trained and directed by it, the result could be a territorial belt reaching from Tehran to Beirut, which could mark the emergence of an Iranian radical empire"

-- Henry Kissinger


Kissinger ma reputację realisty, ale tu zachowuje się jak papuga powtarzająca neo-konserwatywne medytacje.

Iran nie ma powiązań z organizacjami bezpieczeństwa jak inne kraje na Bliskim Wschodzie. Turcja jest członkiem NATO i rady kooperacji w Zatoce Perskiej (Gulf Cooperation Council) natomiast Izrael ma mocne powiązania z USA. Iran pamięta kilkuletnią wojnę z Irakiem i jest to smutne wspomnienie, ten kraj może liczyć tylko na siebie.

Dlatego Iran ma siatkę sojuszników i pośredników na Bliskim Wschodzie, którzy mogą trzymać wrogów z dala od irańskich granic. Szyicki charakter takiego nowego imperium Iranu jest mitem bo sojusznicy Iranu różnią się ideologicznie i religijnie. Islamiści z libańskiego Hezbollah to konwencjonalni szyici, natomiast w Damaszku jest władza sekularna, a Hamas to fundamentalni sunnici.

Poza tym Iran jednak nie kontroluje politycznego życia tego niby imperium jak sugeruje Henry Kissinger. Obecny zdominowany przez szyitów rząd w Bagdadzie nigdy nie był pieskiem Iranu. Większość w Iraku to szyici, ale oni są Arabami nie Persami, to duża różnica, nie wolno lekceważyć siły arabskiego nacjonalizmu.

Nie ma dowodów na to że arabscy szyici widzą się jako część imperium Persów, albo uznają irańskiego ajatollaha lub przyjmują władzę religijnego jurysty jak w Iranie. Arabowie mają swojego głównego duchowego ajatollaha i akceptują jego polityczny autorytet. A jakieś sympatie dla Iranu wynikają z tego że arabscy szyici podlegają represjom ze strony szejków i emirów w krajach Zatoki Perskiej. Natomiast Henry Kissinger dla wygody ignoruje taką rzeczywistość i sugeruje że chodzi o wpływy imperialnego Iranu.

Tymczasem świecka dyktatura w Damaszku korzysta z pomocy Iranu żeby przetrwać. Nie tylko Iran im pomaga, władza Assada jest silnie powiązana z Rosją. W wojnie syryjskiej Moskwa jest po tej samej stronie co Teheran, ale ma inne interesy. Natomiast Hezbollah jest związany ideologicznie i militarnie z Iranem, jednak jest to od podstaw libańska organizacja, to tylko sojusznik a nie klient Iranu.

Jakby tak było jak mówi Kissinger to Iran by narzucił jakieś powiązania państw satelickich np. tak jak to zrobił Stalin po wygranej wojnie z III Rzeszą. A tymczasem Iran nie jest aż tak mocny żeby coś takiego zrobić, nawet jakby chciał. W rzeczywistości Iran jest oportunistą a nie jakąś imperialną siłą.

Henry Kisssinger pośrednio sugeruje że Stany Zjednoczone Ameryki muszą zapewnić przetrwanie tzw. Islamskiego Państwa Iraku i Wielkiej Syrii (ISIL) żeby trzymać w szachu jakieś wymyślone irańskie imperium. Krętactwo Kissingera, zwyczajny nonsens.Opublikowano: 12.08.2017 18:04.
Autor: Boucanier
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Want to know more about me? In my spare time, I like to break world records. No big deal.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • HBF to skrot czego?
  • Jedraszewski to obronca afery pedalskiej na jego rewirach :)
  • Ksiadz Boniecki to czlowiek wszechstronnie wyksztalcony. Ale to Rydzyk jest alfa i omega. Tylko...

Tematy w dziale Polityka